Facebook

Poszukiwani nauczyciele do projektu „Sprachcamp Turawa” 2025

18 lutego 2025

Poszukiwani są nauczyciele języka niemieckiego do projektu językowego „Sprachcamp Turawa” 2025.

 

Organizacja

Bund der Jugend der Deutschen Minderheit (BJDM) (Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Rzeczpospolitej Polskiej)

 

Nazwa projektu

Sprachcamp Turawa 2025

 

Czas trwania i lokalizacja projektu 

18.08.-28.08.2025, 46-045 Turawa

 

Termin zgłaszania się dla nauczycieli

18.07.2025

 

Kontakt (koordynacja projeku)

Paulina Widera | tel. +48 534 504 996 | paulina.widera.bjdm@gmail.com

 

Cel projektu (rodzaj wsparcia językowego)

Podzieleni na trzy grupy młodzi ludzie (w wieku od 13 do 18 lat) będą uczyć się niemieckiego w kreatywny sposób dzięki lekcjom języka niemieckiego. Uczestnicy poprawią swoje umiejętności językowe i poszerzą słownictwo. Ponadto uczestnicy zostaną skonfrontowani z różnymi zadaniami i tematami, które zachęcą ich do lepszego i pewniejszego posługiwania się językiem niemieckim.

Tematy będą oparte na zainteresowaniach uczestników i będą przede wszystkim atrakcyjne, aktualne i nowoczesne. Są to tematy, które są również istotne w Niemczech, takie jak ochrona środowiska, gry, moda, sport, popkultura lub inne aktualne tematy. Na lekcjach języka niemieckiego uwzględniane również będą zagadnienia i elementy gramatyczne. Wybór tematu pozostawiamy częściowo nauczycielom, aby mieli oni możliwość wybrania czegoś, w czym są mniej lub bardziej wyspecjalizowani. Aby wzmocnić więź z mniejszością niemiecką, szczególny nacisk zostanie położony na tematy związane z promocją mniejszości. Zaplanowano warsztaty „Prezentowanie praw mniejszości w mediach społecznościowych w sposób skuteczny reklamowo”, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie i nowocześnie prezentować tematy związane z mniejszością niemiecką w Polsce na portalach społecznościowych. Wyjaśnione i omówione zostanie znaczenie praw mniejszości w kontekście europejskim.

Ponadto podczas obozu będzie możliwość przedyskutowania konkretnych tematów związanych z mniejszością niemiecką. Uczestnicy zajmą się aspektami tożsamości kulturowej oraz sytuacją mniejszości w Polsce. Celem jest bliższe związanie młodych ludzi ze strukturami i działalnością BJDM oraz podniesienie świadomości na temat roli mniejszości w Polsce.

Pomimo faktu, że nauczyciele języka niemieckiego będą mogli zaproponować własne pomysły i tematy, zaplanowaliśmy kluczowe tematy gramatyczne, fonetyczne i leksykalne, które zostaną zrealizowane podczas 10-dniowego obozu:
– Rozszerzenie słownictwa w tematach: Moda, gry, środowisko i ochrona środowiska, sport i zdrowie, popkultura i kino
– Formułowanie własnych opinii w przekazie ustnym

– Różnice fonetyczne między językiem polskim a niemieckim, które mogą prowadzić do problemów komunikacyjnych (umlauty, długie samogłoski itp.).
– Ćwiczenia w mówieniu służące automatyzacji struktur gramatycznych w języku niemieckim
– Język dziennikarzy i lektorów, tryb łączący I
– Świat teatru i aktorów, czyli kilka słów o intonacji w języku niemieckim

 

Wymagania dla kandydatów (kwalifikacje)

Kandydaci powinni posiadać bardzo dobre umiejętności językowe, a ich kwalifikacje nie mogą być niższe niż poziom C1. Doświadczenie w nauczaniu jest warunkiem koniecznym.

 

Zadania

Do zadań nauczycieli w ramach tego projektu należy przygotowanie i prowadzenie obozu językowego. Oprócz warsztatów językowych, które opierają się przede wszystkim na komunikatywnej nauce języka i elementach autokreacji, obóz językowy w Turawie obejmie również spływ kajakowy oraz wycieczkę do Opola, gdzie uczestnicy odwiedzą Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, centrum młodzieżowe i biuro BJDM oraz wezmą udział w rajdzie miejskim.

Prowadzący warsztaty powinni zrealizować następujące cele:
1. Wzmocnienie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności językowych.
2 Wzmocnienie tożsamości kulturowej. Zachowanie i promowanie dziedzictwa niemieckiego. Edukacja historyczna i kulturowa.
3. Rozwój osobisty i społeczny. Budowanie umiejętności społecznych. Wzmacnianie pewności siebie.
4. Integracja międzykulturowa. Rozwój międzynarodowych przyjaźni. Promowanie wartości takich jak tolerancja i współpraca.
5. Wsparcie edukacyjne i psychologiczne. Indywidualne podejście do uczestników. Zapewnienie bezpiecznego środowiska.

 

 

Zdjęcie: BJDM.

Rodzinka