Poszukiwani nauczyciele do projektu „Sprachcamp Turawa” 2025

Poszukiwani są nauczyciele języka niemieckiego do projektu językowego „Sprachcamp Turawa” 2025.
Organizacja
Nazwa projektu
Sprachcamp Turawa 2025
Czas trwania i lokalizacja projektu
18.08.-28.08.2025, 46-045 Turawa
Termin zgłaszania się dla nauczycieli
18.07.2025
Kontakt (koordynacja projeku)
Paulina Widera | tel. +48 534 504 996 | paulina.widera.bjdm@gmail.com
Cel projektu (rodzaj wsparcia językowego)
Podzieleni na trzy grupy młodzi ludzie (w wieku od 13 do 18 lat) będą uczyć się niemieckiego w kreatywny sposób dzięki lekcjom języka niemieckiego. Uczestnicy poprawią swoje umiejętności językowe i poszerzą słownictwo. Ponadto uczestnicy zostaną skonfrontowani z różnymi zadaniami i tematami, które zachęcą ich do lepszego i pewniejszego posługiwania się językiem niemieckim.
Tematy będą oparte na zainteresowaniach uczestników i będą przede wszystkim atrakcyjne, aktualne i nowoczesne. Są to tematy, które są również istotne w Niemczech, takie jak ochrona środowiska, gry, moda, sport, popkultura lub inne aktualne tematy. Na lekcjach języka niemieckiego uwzględniane również będą zagadnienia i elementy gramatyczne. Wybór tematu pozostawiamy częściowo nauczycielom, aby mieli oni możliwość wybrania czegoś, w czym są mniej lub bardziej wyspecjalizowani. Aby wzmocnić więź z mniejszością niemiecką, szczególny nacisk zostanie położony na tematy związane z promocją mniejszości. Zaplanowano warsztaty „Prezentowanie praw mniejszości w mediach społecznościowych w sposób skuteczny reklamowo”, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak skutecznie i nowocześnie prezentować tematy związane z mniejszością niemiecką w Polsce na portalach społecznościowych. Wyjaśnione i omówione zostanie znaczenie praw mniejszości w kontekście europejskim.
Ponadto podczas obozu będzie możliwość przedyskutowania konkretnych tematów związanych z mniejszością niemiecką. Uczestnicy zajmą się aspektami tożsamości kulturowej oraz sytuacją mniejszości w Polsce. Celem jest bliższe związanie młodych ludzi ze strukturami i działalnością BJDM oraz podniesienie świadomości na temat roli mniejszości w Polsce.
Pomimo faktu, że nauczyciele języka niemieckiego będą mogli zaproponować własne pomysły i tematy, zaplanowaliśmy kluczowe tematy gramatyczne, fonetyczne i leksykalne, które zostaną zrealizowane podczas 10-dniowego obozu:
– Rozszerzenie słownictwa w tematach: Moda, gry, środowisko i ochrona środowiska, sport i zdrowie, popkultura i kino
– Formułowanie własnych opinii w przekazie ustnym
– Różnice fonetyczne między językiem polskim a niemieckim, które mogą prowadzić do problemów komunikacyjnych (umlauty, długie samogłoski itp.).
– Ćwiczenia w mówieniu służące automatyzacji struktur gramatycznych w języku niemieckim
– Język dziennikarzy i lektorów, tryb łączący I
– Świat teatru i aktorów, czyli kilka słów o intonacji w języku niemieckim
Wymagania dla kandydatów (kwalifikacje)
Kandydaci powinni posiadać bardzo dobre umiejętności językowe, a ich kwalifikacje nie mogą być niższe niż poziom C1. Doświadczenie w nauczaniu jest warunkiem koniecznym.
Zadania
Do zadań nauczycieli w ramach tego projektu należy przygotowanie i prowadzenie obozu językowego. Oprócz warsztatów językowych, które opierają się przede wszystkim na komunikatywnej nauce języka i elementach autokreacji, obóz językowy w Turawie obejmie również spływ kajakowy oraz wycieczkę do Opola, gdzie uczestnicy odwiedzą Centrum Dokumentacyjno-Wystawiennicze Niemców w Polsce, centrum młodzieżowe i biuro BJDM oraz wezmą udział w rajdzie miejskim.
Prowadzący warsztaty powinni zrealizować następujące cele:
1. Wzmocnienie kompetencji językowych, doskonalenie umiejętności językowych.
2 Wzmocnienie tożsamości kulturowej. Zachowanie i promowanie dziedzictwa niemieckiego. Edukacja historyczna i kulturowa.
3. Rozwój osobisty i społeczny. Budowanie umiejętności społecznych. Wzmacnianie pewności siebie.
4. Integracja międzykulturowa. Rozwój międzynarodowych przyjaźni. Promowanie wartości takich jak tolerancja i współpraca.
5. Wsparcie edukacyjne i psychologiczne. Indywidualne podejście do uczestników. Zapewnienie bezpiecznego środowiska.
Zdjęcie: BJDM.